Lauantai 12.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Luomuviljelyssä Pirkanmaalla 29 000 hehtaaria

Uutiset

Maatiloista luomutilojen osuus maan kärkeä.

Viljapelto

Viljapelto.

Pirkanmaalla pelloista luomulla on tänä vuonna noin 29 000 hehtaaria. Se on viljelyalasta yli 17 prosenttia.

Luomun osuus laski maakunnassa viime vuodesta alle neljä prosenttia. Samaan aikaan koko maassa se putosi kahdeksan prosenttia.

Pirkanmaalla viisivuotisen luomusitoumuksen teki yli 450 toimijaa. Valvontajärjestelmästä poistujia oli viisikymmentä ja uusia liittyjiä yksitoista.

"Moni viljelijä luopuu nyt luomusta kannattavuuden vuoksi", kertoo ympäristöasiantuntija Marika Arrajoki-Alanen Pirkanmaan ELY-keskuksesta. Osa lopettaa kokonaan viljelyn ja vuokraa pellot esimerkiksi luomukotieläintiloille.

Pirkanmaalla maatiloista on lähes 13 prosenttia on luomutiloja. Tämä on maan kärkeä.

· · · ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: