Kevättä seurataan, vaikka lumi on vielä maassa: Teemana muuttuva metsä
Ensihavainnot lajeista ovat arvokkaita.

Jää.
Lumi peittää maata, mutta lisääntyvä auringonpaiste ja lintujen laulu kielivät talven väistyvän hiljalleen. Luontoliiton kampanjassa havainnoidaan kevään etenemistä muuttuvassa metsässä.
Seurannassa tarkkaillaan eri kasvi- ja eläinlajeja. Kiuru, valkovuokko, sisilisko ja sitruunaperhonen ovat tuttuja esimerkkejä. Tämän vuoden teemalajeja ovat haapa, kekomuurahainen, käenkaali, peippo ja variksenmarja.
Kevätseurantaan voi ilmoittaa havaintoja koska vain. Niitä toivotaan etenkin virallisilta seurantaviikonlopuilta, joista seuraava on 9.-10. maaliskuuta.
Ensihavainnot lajeista ovat arvokkaita.
"Useille tuttuja kevään ensimerkkejä ovat tietenkin pajunkissat ja lumien sulaessa pientareita täplittävät kirkkaankeltaiset leskenlehdet", sanoo kampanjakooordinaattori Lilli Tikkanen.