Äetsässä luennoidaan käsityöstä ja kulttuurista
Dosentti Solveig Sjöberg-Pietarinen aloittaa keväällä jatkuvan luentosarjan torstai-iltana.
Jyväskylän yliopiston museologian dosentti Solveig Sjöberg-Pietarinen aloittaa torstai-iltana Äetsässä luentosarjan käsityöstä ja kulttuurista. Sjöberg-Pietarinen puhuu käsityön merkityksestä arkielämässä ja esittää näkökulmia käsityöläisyyteen.
"Käsityö vaatii kokonaisvaltaista osaamista ja koko prosessin oivaltamista. Osaamisen avulla luodaan uutta ja/tai korjataan vanhaa. Käsityön vastakohtana on systematisoitu ja standardisoitu teollinen tuotanto, jossa ihminen on vaihetyöntekijä. Avainsanat ovat tekemisen ilo, taito ja taide", Sjöberg-Pietarinen kertoo esityksensä teemoista.
Solveig Sjöberg-Pietarinen toimii Turun Luostarinmäen käsityöläismuseon hoitajana. Hänen erikoisalaansa ovat museohistoria, ulkomuseot ja käsityöammattien historia.
Sjöberg-Pietarisen luento alkaa Äetsän kunnanvirastolla torstaina kello 18.