Maanantai 7.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Televisiossa entistä vähemmän kotimaista

Viihdeuutiset

Kotimaisten tv-ohjelmien sijasta vapaasti katsottavat tv-kanavat suoltavat yhä enemmän ulkomaista sisältöä.

Maanpäällisen antenniverkon kymmenen vapaasti saatavilla olevaa tv-kanavaa lähettävät yhä vähemmän kotimaista ohjelmaa, selviää liikenne- ja viestintäministeriön vuosittaisesta televisiotarjontatutkimuksesta. Viime vuonna ohjelmien kotimaisuusaste oli vain 35 prosenttia, kun se vuotta aikaisemmin oli yli 50 prosenttia. Eniten suomalaista tarjontaa löytyy viihde- ja urheiluohjelmista.

Tutkimuksessa tarkasteltiin Ylen neljän kanavan, MTV3:n, Subin, Nelosen, Jimin, Urheilukanavan ja The Voice/TV Viiden ohjelmatarjontaa.

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: