"Helle – saa ihmiset epävireeseen"
Jo legendaarinen rock-yhtye Papu ja Pojat tiesi, että päiväkausia jatkuva helle saa ihmiset epävireeseen. Tehtaat, toimistot ja kellot seisoivat, kun ihmiset eivät jaksaneet edes seistä. Laki ei säädä työnteolle hellerajaa, mutta viranomaiset jakavat suosituksia. Kriittinen raja on +28 astetta.
Jo legendaarinen rock-yhtye Papu ja Pojat tiesi, että päiväkausia jatkuva helle saa ihmiset epävireeseen. Tehtaat, toimistot ja kellot seisoivat, kun ihmiset eivät jaksaneet edes seistä.
Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirastosta kerrotaan, että yhteydenotot työsuojeluviranomaisiin lisääntyvät hellejaksojen aikana. Töissä ei ole lain säätämää hellerajaa, mutta taukoja tulisi kuumalla säällä lisätä.
Aluehallintoviraston mukaan työnantajan velvollisuutena on huolehtia, että työskentelylämpötila pysyy alle +28 asteen. Tämä voidaan taata joko ilmanvaihtoratkaisuilla tai säännöllisellä tauotuksella.
Työtä on ryhdyttävä keventämään, jos työpaikan lämpötila ylittää +28 astetta. Työsuojeluviranomaisten suositus on 10-15 minuutin tauko yhtä tuntia kohden. Kevyissä ja keskiraskaissa töissä alle +33 asteen lämpötilassa suositellaan 10 minuutin taukoa 50 minuutin työskentelyä kohden. Suuremmissa lämpötiloissa ja raskaammissa töissä säännöllisten taukojen merkitys korostuu entisestään.
Kuumalla ilmalla tulee taukojen lisäksi huolehtia elimistön neste- ja suolatasapainosta.