Kinkerikierros pyörähti käyntiin
Lukukinkerit ovat tyrvääläisittäin lukusiat.
Kevättalvi on kinkereiden aikaa. Lukukinkerit, tai tyrvääläisittäin lukusiat, ovat taas Sastamalan seurakunnassa vauhdissa.
Alun perin kinkerit olivat kristinopin kuulustelutilaisuuksia, jotka kehittyivät keskiajan papiston ripitysmatkoista. Lukukinkereiden pitäminen kirjattiin kirkkolakiin vuonna 1686.
Kinkereillä oli huomattava kansansivistyksellinen vaikutus ennen oppivelvollisuutta. Sittemmin merkityksen ovat korvanneet kunnallinen kouluopetus ja seurakuntien rippikoulutoiminta.
Kinkereitä järjestetään edelleen maaseudulla, missä ne samalla tukevat yhteisöllisyyttä. Sastamalassa erityisesti Tyrväällä perinne on elänyt vahvana.
Tänä vuonna kinkerien aiheena on vapaaehtoistyö seurakunnassa.
+ Sastamalan seurakunnassa kinkerit tänään to 17.2. Kiikan Illossa Anna-Liisa ja Matti Hoipolla klo 18 sekä Keikyän Vanhassa pappilassa klo 18.