Tiistai 8.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Pilkkijä pelastettiin järvestä Suodenniemellä

Uutiset

Pahasti kylmettynyt mies vietiin ambulanssilla Tampereelle sairaalaan. Päivystävän palomestarin mukaan jäille ei enää ole asiaa.

Maanantaina alkuillasta ennen kuutta Sastamalan Suodenniemellä Kankaanpään rajalla Isovedellä putosi pilkkimies jäihin. Hän oli yksin järvellä.

"Naapuri kuuli avunhuudot ja lähti köyden kanssa apuun", päivystävä palomestari Ari Viitanen kertoo. Köyden avulla naapuri sai pidettyä jäihin pudonnutta pinnalla. Naskalit pilkkijällä oli mukana. 

Avun hälyttämisen jälkeen lähimmällä pelastuslaitoksen yksiköllä oli Suodenniemeltä parinkymmenen minuutin matka paikalle. Pilkkijä ehti olla kaikkiaan kylmässä vedessä lähes tunnin. 

"Mies autettiin ensin jäälle ja pelastuslautaa apuna käyttäen rannalle", kertoo Viitanen. Vastassa oli ensihoito ja lääkärihelikopteri.

Pahasti alilämpöinen mies vietiin ambulanssilla Tampereen yliopistolliseen sairaalaan hoitoon.

"Jäille ei ole enää mitään asiaa", toteaa päivystävä palomestari.

·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: