Perjantai 11.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Kakko tuoksui ja Zetorit puksuttivat – Kylät avasivat ovensa

Uutiset

Nykypäivä ja historia kietoutuvat kylissä toisiinsa.

Rekikoski

Traktorikyydillä perille Rekikoskella. Kuva: Hanna Ruohola

Kylien avointen ovien päivä houkutteli väen liikkeelle.

Satakunnassa linja-autoretkellä nykypäivä ja historia kietoutuivat toisiinsa. Huittisissa Rekikoskella kakko tuoksui ja Zetorit puksuttivat. Säkylän Korvessa pääsi tutustumaan museomyllyyn. Alun perin jo 1600-luvulla käytössä ollut mylly rakennettiin uudelleen samalle paikalle vuonna 1949. Se oli toiminnassa aina 1960-luvulle saakka. Sydänmaalla maistui keittolounas.

Tempauksessa oli Satakunnasta mukana 31 kylää ja Pirkanmaalta 49 kylää. Yhteensä tapahtui noin viidessäsadassa kylässä eri puolilla Suomea.

Kylät avaavat ovensa ensi vuonna lauantaina 8. kesäkuuta.

Rekikoski

Avoimia kyliä pääsi Satakunnassa kiertämään bussilla, joka poikkesi myös Rekikoskella. Kuva: Hanna Ruohola

Rekikoski

Rekikosken kylätalo on vanha koulu. Kuva: Hanna Ruohola

Korpi

Korven museomyllyllä on pitkä historia. Kuva: Hanna Ruohola

Korpi

Museomyllyn tarina kiinnosti Korvessa. Kuva: Hanna Ruohola

Sydänmaa

Sydänmaalla nautittiin keittolounasta. Kuva: Hanna Ruohola

· · ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: