Tiistai 8.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

"Oikeasti mukava, kun joku laittaa vastaan" – VaLePa väänsi voiton Loimusta

Uutiset

Mestaruusliigassa Vammalan Lentopallo sai tehdä tosissaan töitä Raisiossa.

VaLePa

Mestaruusliigassa Vammalan Lentopallo sai tehdä tosissaan töitä Raisiossa. Ottelu päättyi lopulta pukkipaidoille 2-3 (25-27, 25-20, 18-25, 25-22, 11-15).

Urpo Sivula ja Olli Kunnari nauttivat Mikko Eskon tarkasta tarjoilusta. Sivula teki peräti 32 ja Kunnari 21 pistettä.

"Oikeasti mukava, kun joku laittaa vastaan. Itse vetelin niin paljon kuin kädestä lähti ja korkealta yritin lyödä. Ei siinä mitään suuntia paljon ollut, mutta osui ihan hyvin", Urpo Sivula veisteli.

VaLePan päävalmentaja Radovan Gacic antoi kotijoukkueelle tunnustusta todella hyvästä pelistä. "Vaikka Loimu olisi voittanut, en voisi sanoa etteikö se olisi ollut ansaittua", hän sanoi. "Me pelasimme hyvin viidennessä erässä ja ratkaisuhetkillä avainpelaajamme olivat hyviä, mutta muutama pallo ratkaisi voiton", Gacic jatkoi.

Kerttulassa pelattu ottelu oli VaLePan ja Loimun toinen viisieräinen tällä kaudella.

TILASTOT

· · · ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: