Tiistai 8.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

VaLePa taipui Tiikereiden kotiluolassa – "Vähän sekaista peliä meiltä"

Uutiset

Isännät veivät ottelun 3-1.

VaLePa

Mestaruusliigassa Vammalan Lentopallo kärsi tappion Tiikereiden kotiluolassa Kokkolassa. Isännät veivät ottelun 3-1 (25-22, 19-25, 25-19, 25-23).

VaLePa sai nimiinsä vain toisen erän, jonka se otti selkein luvuin. Tiikereiden vastaanotto ei toiminut ja sitä myöten myös hyökkäys sakkasi.

"Vähän sekaista peliä meiltä. Tapahtui asioita, jotka eivät ole meille tyypillisiä. Lähinnä torjunta- ja puolustuspelissä", pohti päävalmentaja Janne Kangaskokko. "Tiikerit pelasi hyvin, taas. Syöttö teki meidän hyökkäyksen vaikeaksi", hän jatkoi.

Numeroita tarkastellen ottelu oli tasainen. Erien pisteissä oli vain neljän ero 94-90.

VaLePa kohtaa runkosarjassa vielä Vantaa Ducksin lauantaina 27. helmikuuta ja Hurrikaani Loimaan keskiviikkona 3. maaliskuuta. Molemmat pelit ovat vierasotteluita.

Tilasto

· · · ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: