
Tanja Aarnikuru.
Uudeksi Sastamalan elinkeinojohtajaksi on valittu Tanja Aarnikuru. Hän on hoitanut virkaa miltei kaksi vuotta.
Tanja Aarnikuru on toiminut kaupungin yritysasiamiehenä. Aiemmin hän oli useita vuosia yritysten ja yhteisöjen rahoitus- ja kehittämisneuvonnan tehtävissä Pohjois-Satakunnassa.
Koulutukseltaan Tanja Aarnikuru on filosofian maisteri. Hän suorittanut myös yritysneuvojan erikoisammattitutkinnon ja maaseudun kehittäjän erikoisammattitutkinnon.
Määräaikaan mennessä virkaan tuli 21 hakemusta. Hakijoista kutsuttiin haastatteluun viisi, joista yksi perui hakemuksensa.
Päätöksen valinnasta teki kaupunginjohtaja Jarkko Malmberg.
Kaupungin elinkeinopalveluiden henkilöstöresurssia on tarkoitus täydentää vielä yritysasiantuntijalla. Toimen tarkempi tehtävänkuva käydään läpi seuraavassa konserni- ja elinvoimajaoston kokouksessa.