BirdLife Suomen keräämien tietojen mukaan odotettavissa on tavallista heikompi pöllökevät. Vaikka äänessä on jo ollut ainakin huuhkajia sekä helmi- ja lehtopöllöjä, kuultujen pöllöjen määrät ovat olleet vähäisiä.
Etelä-Suomessa pöllöille on tänä vuonna tarjolla niin vähän myyriä, että esimerkiksi moni viirupöllö saattaa jättää kokonaan pesimättä. Vähemmän myyräravinnosta riippuvaiset lajit, kuten huuhkaja ja varpuspöllö, kasvattanevat jälkikasvua tavalliseen tapaan. Hieman parempi myyrätilanne on Kainuussa, Koillismaalla ja Lapissa. Myyrien ja pöllöjen esiintymisessä voi silti olla suurta paikallista vaihtelua.
Pöllöjen vuosittaista määrää säätelee pikkunisäkkäiden määrä. Useimmat pöllölajimme käyttävät pääravinnokseen pikkunisäkkäitä, myyriä ja hiiriä. Varpuspöllöt selviävät varsin hyvin myös pikkulinturavinnolla, ja vuodesta toiseen varsin tasaisena pysyvät huuhkajakannatkaan eivät ole niin riippuvaisia myyristä.