Tiistai 18.3.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Ulvila – Kangasala -voimajohdosta voi vielä antaa mielipiteen

Uutiset

Valtakunnallisesta sähkönsiirrosta vastaava Fingrid Oyj on toimittanut Pirkanmaan ympäristökeskukselle ympäristövaikutusten arviointiselostuksen suunnitteilla olevasta Ulvilan ja Kangasalan välisestä 400 kilovatin voimajohdosta. YVA-selostus on nähtävillä alueen kunnissa ja kirjastoissa ja siitä voi antaa mielipiteensä 2. huhtikuuta asti.

Voimajohto sijoittuisi osittain Satakuntaan Ulvilan, Kullaan, Kokemäen ja Kiikoisten kuntien alueille, sekä osittain Pirkanmaalle Äetsän, Vammalan, Mouhijärven, Nokian, Pirkkalan, Lempäälän, Kangasalan ja Tampereen kuntien alueille. Noin 120-130 kilometriä pitkän siirtojohdon rakentaminen liittyy läheisesti uuden ydinvoimayksikön rakentamiseen Eurajoen Olkiluotoon.

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: