Pohjoismainen ystävyskaupunkitapaaminen kiertää vuorovuosin Vammalassa ja sen kolmessa pohjoismaisessa ystävyyskaupungissa. Nyt on Vammalan vuoro toimia isäntänä.
Vammalaan saapuu tällä viikolla ystävyyskaupunkivieraita Haldenista Norjasta, Ringstedistä Tanskasta, Skövdestä Ruotsista ja näiden lisäksi myös Vásárosnaménystä Unkarista. Kustakin Suomeen matkustaa neljä edustajaa. Yhteensattumien vuoksi Vammalan venäläisestä ystävyyskaupungista Kuressaaresta ei tällä kerralla pääse saapumaan delegaatiota.
Unkarilaiset saapuvat Vammalaan jo tiistai-iltana ja lähtevät sunnuntaiaamuna. Keskiviikkona heille esitellään Keskustan päiväkoti, Vammalan aluesairaala ja Varilan koulu. Lauantaina unkarilaisten ohjelmassa on muun muassa käynti Salon lakkitehtaalla, torilla, Lasten ja nuorten kirjapäivillä sekä Tyrvään seudun Museossa. Lisäksi vieraat risteilevät Rautavedellä.
Kaikkien vieraiden yhteinen ohjelma alkaa keskiviikkoiltana ja päättyy lauantaiaamun aamiaiseen. "Ohjelma on rakennettu vieraiden toivomusten mukaan", kertoo Vammalan kaupunginsihteeri Hannu Nikkilä. Ohjelmassa on muun muassa tutustuminen Työteekkiin, kaupungin opetustoimeen, nuorten osallisuushankkeeseen, Tyrvään käsi- ja taideteollisuusoppilaitokseen, Pyhän Olavin kirkkoon, Vammalan Seudun Yrityspalvelu Oy:öön, Teknikum-Yhtiöihin, Elastopoliin ja Herra Hakkaraisen taloon. Lisäksi keskustellaan ystävyyskaupunkitoiminnan tulevien vuosien suunnitelmista, joista Halden on tehnyt alustavan esityksen. Ohjelmassa on myös epävirallisempaa yhdessäoloa, kuten luonnossa liikkumista, savusaunomista, kirkkovenesoutua, ynnä muuta.
Torstai-iltana kello 19.00 Tyrvään Pyhän Olavin kirkossa on ystävyyskaupunkitapaamiseen liittyen kaikille avoin Tallinn Baroque -yhtyeen konsertti. Yhtye esiintyy keskiaikaisissa juhlapuvuissa ja ajan vaatimilla soittimilla.