Torstai 24.4.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Timo Parvelalle Helakisa-kirjallisuuspalkinto

Viihdeuutiset

Kirjailija Timo Parvelalle on tänään myönnetty Kaarina Helakisa -kirjallisuuspalkinto. Palkinnon on perustanut Otavan Kirjasäätiö. Säätiö jakoi myös 164 000 euroa apurahoina eri kynäniekoille kirjallista toimintaa varten.

Vuonna 1964 syntynyt Parvela valmistui luokanopettajaksi Jyväskylän Opettajankoulutuslaitoksesta 1980-luvun loppupuolella. Erilaisia opettajantöitä hän teki kuusi vuotta, jonka jälkeen Parvela on työskennellyt vapaana kirjailijana. Vuonna 1989 julkaistussa esikoisteoksessaan Poika kirjailija luotasi herkästi ja tunteikkaasti nuorten omalla kielellä aikuisiän kynnyksellä kamppailevan nuoren tuntoja. Lukuisten lasten- ja nuortenromaanien lisäksi hän on julkaissut romaanin Pelkotiloja sekä yhdessä Markku Ropposen kanssa kahden isän kirjeenvaihtoa sisältävän teoksen Isän kädestä. Parvela on tehnyt myös CD-romppujen käsikirjoituksia sekä televisio- ja radiokäsikirjoituksia.

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: