Tiistai 22.4.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Saraste ja Suomalainen Kamariorkesteri kesällä Huittisissa

Uutiset

Markku Pirin isännöimässä Huittisten Wanhassa Pappilassa on jälleen edessä laadukas kulttuurikesä. Pappila ja kesänäyttelyt avaavat ovensa yleisölle 10. kesäkuuta. Avajaiskonsertissa Pappilan salissa esiintyvät pianotaiteilija Gustav Djupsjöbacka ja sopraano Ilona Jokinen. Kaunista laulua –alkusoitto soi heinäkuussa, jolloin estradille astelevat klarinetisti Antti Sarpila ja pianisti Marian Petrescu solistinaan Johanna Iivanainen.

Elokuussa vietettävää Kaunista laulua -juhlaviikkoa Huittisten Risto Ryti -salissa tähdittää Suomalainen Kamariorkesteri kapellimestari Jukka-Pekka Sarasteen johdolla. Solisteina ovat mezzosopraano Monica Groop ja tenori Mika Pohjonen. Juhlaviikon ohjelmassa on myös muun muassa suomalais-argentiinalainen Tangon taikaa! –konsertti, jossa Matti Pirin kuusimiehinen orkesteri säestää Susanna Haavistoa ja Eino Gröniä. Musiikkinautintoja voi täydentää ruokapidoilla, sillä Wanhan Pappilan pöydät notkuvat useiden konserttien jälkeen.

Kesän taidenäyttelyissä Wanhassa Pappilassa on esillä Tuomo Saalin maalauksia, Inari Krohnin grafiikkaa ja Markku Pirin uusia töitä Helsingin MM-kisoihin liittyen. Markku Piri on MM-kisojen taiteellinen johtaja.

+ http://www.piri-piri.fi | Wanhan Pappilan kotisivuilta löydät muun muassa kesän ohjelman

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: