Keskiviikko 19.3.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Polkupyöräkulkuri tehtaili pari sataa murtoa

Uutiset

Kokemäen poliisin alueella Säkylässä ja Köyliössä viime syys-lokakuussa tehtyjä omaisuusrikoksia on selvinnyt Jämsän poliisin tutkimuksissa. Jämsän kihlakunnan poliisilaitoksella on alkukesästä lähtien ollut vangittuna vuonna 1960 syntynyt mies, jonka epäillään syyllistyneen yhteensä yli kahteensataan murtoon Etelä- ja Keski-Suomessa. Teot ovat rikosnimikkeiltään varkauksia, törkeitä varkauksia ja niiden yrityksiä.

Miestä epäillään myös Säkylässä ja Köyliössä viime vuoden syys-lokakuussa tehdyistä kahdestakymmenestä omaisuusrikoksesta. Rikokset kohdistuivat pääasiassa liikkeisiin ja teollisuuskiinteistöihin, mutta joukossa on myös kaksi asuntoa. Saaliikseen tekijä on saanut yleensä käteistä rahaa. Asuntoihin kohdistuneita murtoja tutkitaan lähtökohtaisesti törkeinä varkauksina. Muut teot ovat olleet varkauksia tai niiden yrityksiä.

Miehen oletetaan liikkuneen polkupyörällä. Häneltä tavatun esineistön perusteella hän on kyennyt majoittumaan pitkiksi ajoiksi maastoon. Epäilty on aiemmin tuomittu useista omaisuusrikoksista.

Harvinaista rikossarjaa käsitellään Jämsän käräjäoikeudessa syksyllä.

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: