Sunnuntai 26.1.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Satakuntaan uusi sähköautomaation osaamiskeskittymä

Uutiset

Boliden Harjavalta Oy, Kemira Pigments Oy ja Norilsk Nickel Harjavalta Oy ovat allekirjoittaneet Insta Automation Oy:n kanssa sähköautomaation suunnittelua koskevan esisopimuksen. Sopimuksen päämääränä on kehittää Porin seudun sähkö- ja automaatio-osaamista sekä turvata osaavan työvoiman saatavuus nyt ja tulevaisuudessa. Esisopimus tähtää pitkäaikaiseen kumppanuuteen, jonka yksityiskohdista sovitaan lähiaikoina.

Insta Automation Oy perustaa Satakuntaan sähköautomaatiosuunnittelun osaamiskeskittymän, joka tuottaa ydinliiketoimintanaan asiakasyritysten tilaamaa sähköautomaatiosuunnittelua, asennusvalvontaa, asennustyötä ja automaatiokeskuksia. Yksikön volyymi alkuvaiheessa on noin 30 henkilötyövuotta. Perustamisvaiheessa se toimii asiakasyritysten tiloissa Harjavallassa ja Meri-Porissa.

Sopimuksen taustalla on selvitys, jonka Prizztech Oy toteutti teollisuuden aloitteesta Porin Seudun Kehittämiskeskus Oy:n kanssa.

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: