Keskiviikko 9.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Pirkanmaan liitto haluaa pitää aluelennonjohdon Tampereella

Uutiset

inavian suunnitelmat siirtää aluelennonjohto tukitoimineen Tampereelta Vantaalle eivät miellytä Pirkanmaan liittoa.

Finavian suunnitelmat siirtää aluelennonjohto tukitoimineen Tampereelta Vantaalle eivät miellytä Pirkanmaan liittoa. Lennonneuvontapalvelut yhtiö on ulkoistamassa ja siirtämässä ilmeisesti Viroon. Tampereella on henkilöstöä noin 120, joista 84 on lennonjohtajia.

Maakuntaliiton johto haluaa keskustella Finavian kaavailuista liikenneministeri Merja Kyllösen (vas.) kanssa. Jo aiemmin Pirkanmaan liitto esitti, että lennonjohtajien peruskoulutusta antavan Avia Collegen toiminta voitaisiin sijoittaa Tampereelle toimivampiin ja edullisempiin tiloihin. Tämän esityksen liitto nyt uudisti.

Aluelennonjohdon suunniteltu siirto ei maakuntaliiton mielestä noudata valtionhallinnon alueellistamisperiaatteita.

· ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: