Reisuköppi Nahkaverstas Eliisa Marjaanalle
Sastamalan Oppaat on myöntänyt vuoden 2015 Reisuköpin eli Matkasauvan Nahkaverstas Eliisa Marjaanalle Keikyään. Yhdistys jakaa tunnustuksen kansainvälisen matkailuoppaan päivän merkeissä.

Kirsi ja Ilkka Syrén vastaanottivat vuoden 2015 Reisuköpin. Syrénien ympärillä oransseissa opashuiveissa Maiju Vuorenoja (vasemmalla) sekä Pirkko Esko ja Tuula Heinonen.

Ennen Reisuköpin luovutusta Ilkka Syrén esitti monologin käsityöläisyydestä ja yrityksen juurista viiden sukupolven takaa. Veli-Pekka Bäckman (vasemmalla) säesti. Kunniakirja kädessä Kirsi Syrén.
Sastamalan Oppaat on myöntänyt vuoden 2015 Sastamalan Reisuköpin eli Matkasauvan Nahkaverstas Eliisa Marjaanalle Keikyään. Yhdistys jakaa tunnustuksen lauantaina vietettävän kansainvälisen matkailuoppaan päivän merkeissä.
Elämyksen rihmoin kääritty kokemus
Suomen Opasliiton teema tälle vuodelle on Elämys. Nahkaverstas Eliisa Marjaana on Sastamalan Oppaiden mukaan oivallinen esimerkki yrityksestä, joka on osannut napata elämyksen osaksi laukun ja lompakon valmistusta.
"On ihastuttavaa seurata matkailijan tunnelmia vierailun aikana. Nahkaverstaaseen astuessaan hän on varautunut lompakon tai laukun mahdolliseen ostamiseen ja se on siinä. Yllätys on melkoinen, kun matkailija huomaakin tulleensa teatteriin, joka pitää katsojan tiiviisti nahkurin pihdeissä. Ilkka Syrénin yrityksen historiasta kertova monologi ei jätä ketään kylmäksi", kuvailee Maiju Vuorenoja Sastamalan Oppaista.
"Teatterista siirrytään käytännön työn pariin. Yrittäjät esittelevät, miten nahkapalojen, liiman, prässien, leikkureiden, ompeleiden ja monien työvaiheiden kautta syntyy lompakko – kaunis ja kestävä käsityö. Kotiin vietäväksi saa ostosten lisäksi tuliaisen, joka on elämyksen rihmoin kääritty koskettava kokemus nahkaverstaan historiasta ja toiminnasta", Vuorenoja luonnehtii.
Nahkaverstas Eliisa Marjaanan Kirsi ja Ilkka Syrén ovat oppaiden pitkäaikaisia yhteistyökumppaneita, joiden luo matkailijoita on ilo tuoda. "Sastamalan oppaat haluavat kiittää Nahkaverstas Eliisa Marjaanaa erinomaisesta matkailuyhteistyöstä, joka on koitunut koko seutukuntamme parhaaksi niin messuilla kuin koto-Sastamalassakin. Samalla haluamme onnitella 25-vuotiasta yritystä ja toivottaa mitä parhainta menestystä edelleenkin", sanoo Sastamalan Oppaiden puheenjohtaja Eija Vaateri.
Yhdessä olemme enemmän
Kirsi ja Ilkka Syrén iloitsevat vuorovaikutteisesta yhteistyöstä matkailuoppaiden kanssa. "Meille oppaiden asiantuntevat kommentit, käytännönläheiset ehdotukset ja kannustava palaute ovat olleet kulmakivinä kehittäessämme nahkaverstaasta matkailukohdetta", he toteavat.
"Pajakierroksen tarkoitus on luoda yhteys menneestä tämän päivän käsityöläisyyteen, jonka keskiössä on kuitenkin aina arjen ihminen. Reisuköpin myöntäminen Eliisa Marjaanalle juuri juhlavuotenamme nostaa pintaan nöyrän kiitollisuuden kaikkia yhteistyötahoja kohtaan, yhdessä olemme tässäkin asiassa enemmän!" Syrénit iloitsevat.
Reisuköppi luovutettiin nyt kuudennen kerran.
Sastamalan Reisuköpit eli Matkasauvat
2015 Nahkaverstas Eliisa Marjaana
2014 Talonpoikaismuseo Yli-Kirra
2013 Herra Hakkaraisen talo
2012 Lahjatalo ja Galleria Ansa Puntalo
2011 Herkkujuustola
2010 Anneli Keinonen