Jäät lähdössä: Loimijoki tulvinee pelloille
Leuto talvisää sulattaa loputkin lumet ja nostaa jokien virtaamat tulvalukemiin. Varsinais-Suomen ELY-keskus myös varoittaa, että järvienkin jäillä liikkuminen alkaa olla hengenvaarallista.
Leuto talvisää sulattaa loputkin lumet ja nostaa Lounais-Suomen jokien virtaamat tulvalukemiin.
Varsinais-Suomen ELY-keskus pitää todennäköisenä, että jäät lähtevät Loimijoesta ja Punkalaitumenjoesta. Loimijoella virtaaman odotetaan nousevan keskiviikon-torstain aikana noin 200 kuutiometriin sekunnissa. Kolme vuotta sitten keväällä jäidenlähtö yhdistettynä 300 kuution virtaamaan aiheutti tulvavahinkoja Huittisissa, mutta nyt jäät eivät ole yhtä vahvoja ja virtaama jää pienemmäksi. Loimijoen varrella tulvavesi leviää lähipäivinä alavimmille peltoalueille.
Vesisateet heikentävät myös järvien jäitä, joita jäillä liikkuminen alkaa Varsinais-Suomen ELY-keskuksen mukaan olla hengenvaarallista. Vedenkorkeuden vaihtelut aiheuttavat virtauksia ja heikentävät jääkantta erityisen voimakkaasti salmialueilla ja rantojen läheisyydessä.