Taikayöntiellä jo kahdeskymmenes maraton
Idea yhteen suuntaan juostavasta maratonista lähti aikoinaan liikkeelle huittislaisten kuntourheilijoiden keskuudessa. Maisematiemaratonin osallistujamäärä on vakiintunut yli kolmensadan.
Urjalasta Punkalaitumen kautta Huittisiin juostaan lauantaina kahdeskymmenes Maisematiemaraton.
Matkoina ovat myös puolimaraton Punkalaitumelta Huittisiin sekä varttimaraton ja minimaraton Huittisissa.
Ensimmäinen Maisematiemaraton juostiin lokakuussa vuonna 1997. Idea yhteen suuntaan juostavasta maratonista lähti liikkeelle huittislaisten kuntourheilijoiden keskuudessa. Menossa ollut maisematiehanke käänsi porukan pään Taikayöntien suuntaan. Toisena vuonna tapahtuman ajankohdaksi vakiintui syyskuun toinen lauantai.
Ensimmäisellä Maisematiemaratonilla oli reilut sata juoksijaa. Sittemmin osallistujamäärä on vakiintunut yli kolmensadan. Osanottajaennätys vuodelta 2011 on 353 juoksijaa.
Maratonin järjestelyistä vastaavat Lauttakylän Luja ja Punkalaitumen Kunto yhteistyötahoineen. Emoseurojen lisäksi mukana on kymmenkunta yhdistystä ja järjestöä sekä nelisenkymmentä yritystä ja yhteisöä.