Perjantai 20.6.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Henrikinhovin ulkoistusta pohditaan Kokemäellä

Uutiset

Yt-neuvotteluja on käyty pitkin talvea.

Henrikinhovi

Henrikinhovin palvelukeskus Kokemäellä. Kuva: Google Maps

Kokemäellä valmistellaan Henrikinhovin myymistä. Useat hoiva-alan yritykset ovat olleet palvelukeskuksesta kiinnostuneita.

Kaupunki on käynyt alustavat neuvottelut myymisestä Attendon, Esperi Caren, Mehiläinen Hoivapalveluiden ja Pihlajalinnan kanssa. Esperin ja Mehiläisen edustajat ovat käyneet tutustumassa tiloihin.

Yt-neuvottelut Kokemäen kaupunki aloitti syksyllä. Niitä on jatkettu viimeksi helmikuun puolivälissä.

Henrikinhovissa työskentelee palveluasumisen henkilökuntaa yhteensä neljäkymmentä työntekijää sekä vanhuspalvelupäällikkö ja palvelusihteeri. Lisäksi on viisi keittiötyöntekijää, kaksi laitoshuoltajaa ja kiinteistönhoitaja. Mahdollinen palvelutuotannon ulkoistaminen ei koskisi kotihoidon henkilöstöä.

Palvelukeskuksen kiinteistön tasearvo on noin 1,2 miljoonaa euroa.

Kaupunginhallitus käsittelee asiaa seuraavan kerran maanantaina. Nyt on määrä pyytää Henrikinhovin myymisestä lausunnot perusturvalautakunnalta ja konsernijaostolta.

· ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: