Kirjailijakahveilla Jari Järvelä – Vammalan historiaa taiten tulkittuna
Finlandia-ehdokkaanakin ollut Kosken kahta puolta kertoo vuoden 1918 jäljistä pienen pojan perspektiivistä.

Jari Järvelä. Kuva: Marja Seppälä
Kirjailija Jari Järvelän teos Kosken kahta puolta oli varmasti monella joulun aikaan lomalukemisena. Finlandia-ehdokkaanakin ollut kirja kertoo vuoden 1918 jäljistä pienen pojan perspektiivistä.
Valtion kirjallisuuspalkinnon Jari Järvelä sai vuonna 2007 trilogiastaan Veden paino, Kansallismaisema ja Pieni Taivas. Sarjan on sanottu olevan sukua Väinö Linnan Tuntemattomalle sotilaalle väkivallan, sorron ja toisaalta myös rauhantahtoisuutensa takia.
Jari Järvelä on kirjailijakahveilla Pukstaavissa torstaina 7.2. klo 18. Tilaisuuteen on vapaa pääsy ja istumapaikkoja on kuudellekymmenelle ensimmäiselle. Kahvila on avoinna.