Keskiviikko 9.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Sastamalalaiset eivät ruuhkauttaneet kaupunginhallitusta aloitteilla

Uutiset

Vammalan Eläkeläiset esitti liittymistä ikäystävällisten kuntien verkostoon. Käsiteltävänä ovat myös aloitteet pysäköinninvalvojasta ja Vammalan keskustasta kalastajain paratiisina.

Sastamalan kaupungintalo

Sastamalan kaupungintalo.

Kaupunginhallitukselle tuli Sastamalassa viime vuonna yksi uusi kuntalaisaloite.

Vammalan Eläkeläiset esitti liittymistä ikäystävällisten kuntien verkostoon. Asia on ollut esillä johtoryhmässä ja konsernihallinnossa sekä vanhusneuvostossa, jonka jäseniä on pyydetty täyttämään ikäystävällisen kunnan arviointilomake. Aloite tulee tarkempaan käsittelyyn, kun valtuusto on hyväksynyt uuden hyvinvointisuunnitelman.

Aiemmin tehtyjä aloitteita on vireillä kaksi. Ne ovat asukkailta.

Vuoden 2018 syyskuussa jätetty aloite käsittelee Vammalan keskustaa kalastajain paratiisina. Se on valmisteltavana konsernihallinnossa ja teknisessä toimessa.

Vuoden 2017 elokuussa on esitetty kaupunkiin pysäköinninvalojaa. Palkkaamista ei valmistelussa katsota toistaiseksi tarpeelliseksi. Pysäköintimääräysten noudattamiseen on kiinnitetty positiivista huomiota muun muassa kannustamalla pysäköintikiekon käyttämiseen.

·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: