Tiistai 8.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Houhajärvessä vähän sinilevää

Uutiset

Helteiden hellittäminen näkyy havaintojen vähenemisenä.

Houhajärvi

Houhajärvi.

Helteiden hellittäminen näkyy sinilevätilanteen rauhoittumisena. Havaintojen määrä on pudonnut.

Sastamalassa Houhajärvellä seurakunnan leirikeskuksen rannassa todettiin hieman sinilevää. Paikallisesti tilanne voi vaihdella. Säkylässä Pyhäjärvellä Katismaan uimarannalla sinilevää ei ollut, mutta Eurassa Kauttualla sitä havaittiin runsaasti. Sinilevää ei todettu Köyliönjärvessä eikä Kokemäellä Sääksjärvessä.

"Viilentynyt sää vähentää sinilevien esiintymistä ja kovat tuulet hajottavat levälauttoja vedestä", kertoo vesienhoidon asiantuntija Salla Taskinen Pirkanmaan ELY-keskuksesta.

Uimaveden lämpötila oli Sastamalassa Houhajärvessä +23 astetta ja Liekoveden Pororannassa +22 astetta.

· · · · ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: