Tiistai 8.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

VaLePa kärsi tappion Hurrikaanille: "Oli meiltä kyllä huono peli"

Uutiset

Väsymystä ilmassa, syötöt kangertelivat.

VaLePa - Hurrikaani

VaLePa ja Hurrikaani. Kuva: Hannu Moilanen

Mestaruusliigassa VaLePa kärsi isännöimälleen Hurrikaanille tappion luvuin 1-3 (18-25, 25-23, 22-25, 22-25).

VaLePa sai taisteltua toisen erän. Sen takasi Sakari Mäkisen hyökkäys. Toisena nimenä esiin nousee Jiri Hänninen.

"Oli meiltä kyllä huono peli, ei ole tällaista valmistautumista ollut aikaisemmin. Hurrikaani pelasi hyvin", tunnusti Sakari Mäkinen. "Syöttö on ollut vahvuus, mutta nyt eivät edes helpot syötöt onnistuneet", hän harmitteli.

VaLePan peli on kangerrellut viime aikoina. Väsymyksen taustalla lienevät ainakin taannoiset tiukat aikataulut ja haasteet koronan kanssa.

"Yritetään varmistaa kakkospaikka tulevien otteluiden voitoilla", sanoi päävalmentaja Janne Kangaskokko.

VaLePa kohtaa sunnuntaina kotona Akaa-Volleyn.

Tilasto

· · · ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: