Poikkeuksellinen työmaa Nokialla: Melon voimalaitoksen patoa korjataan porapaaluilla

Uutiset

Herättänyt kiinnostusta ulkomaita myöten.

Melon voimalaitos

Melon voimalaitos. Kuva: Pohjolan Voima, Rami Marjamäki

Nokialla Melon voimalaitoksen patoa korjataan lähes kahdellasadalla porapaalulla. Urakan arvioidaan valmistuvan vuoden loppuun mennessä.

Porapaaluseinää ei ole Suomessa aiemmin käytetty maapadon korjauksessa. Työmaa on herättänyt kiinnostusta ulkomaita myöten.

"Se, että porapaaluseinä tehdään maapatoon, on poikkeuksellista. Vesipaineen alainen maapato on rakenteena hyvin herkkä ja paalutuksessa käytettävät koneet ovat raskaita", kertoo omaisuudenhoidon asiantuntija Matti Åman PVO-Vesivoimasta.

Paaluja porataan yhteensä 193. Pisimmillä on mittaa liki 70 metriä.

"Emme saaneet patoa riittävällä varmuudella kuntoon injektoinnilla. Siitä voimme kuitenkin olla varmoja, että tämän korjauksen jälkeen pato erittäin hyvässä kunnossa", Matti Åman toteaa.

Urakoitsijana toimii KFS Finland Oy ja porapaalut toimittaa SSAB.

· ·

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

    Lähettämällä materiaalia vakuutat, että sinulla on tarvittavat tekijän- ja muut oikeudet aineistoon. Kokemäenjokilaakson Uutiset voi hyödyntää ja käsitellä aineistoa parhaaksi katsomallaan tavalla.

    Tilaa uutiset sähköpostiisi

    Uutiskirje on ilmainen.

    Tilaa Uutiskirje

    Uutiskirje on ilmainen.

    Tuoreimmat