Tiistai 8.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Sastamalassa puoli prosenttia eurovaalien äänistä mitättömiä

Uutiset

Jakautuivat puoliksi ennakkoäänestyksen ja vaalipäivän kesken.

Vaalit, äänestys

Vaali. Kuva: Hanne Salonen / Eduskunta

Europarlamenttivaaleissa annettiin Sastamalassa mitättömiä ääniä yhteensä 39. Osuus kaikista on puoli prosenttia.

Hylätyt äänet jakautuivat puoliksi ennakkoäänestyksen ja vaalipäivän kesken. Ennakkoäänestyksessä niitä annettiin kaksikymmentä ja vaalipäivänä yhdeksäntoista.

Presidentinvaalin toisella kierroksella mitättömien äänten osuus oli prosentti. Europarlamenttivaaleissa vuonna 2019 niitä annettiin 0,4 prosenttia.

Mitättömiä ovat esimerkiksi tyhjät äänestysliput ja ylimääräisiä, epäselviä tai asiaankuulumattomia merkintöjä sisältävät.

Kaikkiaan ääniä annettiin kaupungissa 7 255.

·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: