Henrikinhovista kehitetään Kokemäellä sote-keskusta: Terveyskeskuksen palvelut saman katon alle ikäihmisten asumispalveluiden kanssa
Kaupunki ja hyvinvointialue ovat neuvotelleet.

Lääkäri. Kuva: Pixabay
Kokemäellä on suunnitteilla Henrikinhovin palvelukeskuksen kehittäminen. Asumispalveluiden kanssa saman katon alle sijoittuisivat myös lääkäri-, sairaanhoito- ja neuvolapalvelut sekä jalkautuvia sosiaalipalveluita.
Kaupunki esitti hyvinvointialueelle tarjouksen osapuolten käymissä neuvotteluissa. Tällä hetkellä Henrikinhovissa on ikääntyneiden ympärivuorokautisen asumisen yksiköitä. Tilat olisivat otettavissa käyttöön toukokuun alussa.
"Olen erittäin tyytyväinen kaupungin ja hyvinvointialueen yhteistyössä löydettyyn ratkaisuun, jolla pystymme paikallisesti turvaamaan keskeiset sosiaali- ja terveyspalvelut ja ikääntyneiden ympärivuorokautisen palveluasumisen, jonka palvelutaso ja tilat ovat saaneet hyvää palautetta niin asiakkailta kuin heidän omaisiltaankin", kommentoi kaupunginjohtaja Teemu Nieminen.
Henrikinhovin vuokra-ajaksi kaupunki on esittänyt viisi vuotta. Sopimus pitää sisällään yleistä linjaa suuremman vuokran alennuksen.
"Tämä ratkaisu myös palautti luottamuksen siihen, että inhimilliset arvot eivät ole kadonneet talouskeskeisessä yhteiskunnassamme. Sekä kaupungit että hyvinvointialueet käyttävät molemmat julkisia varoja, ja näiden järkevällä kohdentamisella on mahdollista tuottaa myös paikallisesti laadukkaat palvelut. Löytämämme yhteistyömalli toimii tästä hyvänä esimerkkinä", jatkaa Teemu Nieminen.
Sopimuksen toteutuessa Kokemäen terveyskeskuksen kiinteistön käytöstä luovutaan ensi vuoden heinäkuun loppuun mennessä.
Asia on kaupunginhallituksen ja -valtuuston käsiteltävänä maanantaina.