Sunnuntai 22.6.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Lauri Joona Kreikan MM-ralliin: "Enemmän kestävyys- kuin nopeuskisa"

Uutiset

Kilpailu tunnetaan rajussa kunnossa olevista sorateistä.

Lauri Joona

Lauri Joona. Kuva: Honza Fronek

Sastamalalainen Lauri Joona ajaa loppuviikolla Kreikan MM-rallissa. Kilpailu tunnetaan rajussa kunnossa olevista sorateistä.

Lauri Joona lähtee uransa kolmanteen Acropolis-ralliin WRC2-luokan neljänneltä sijalta. Lopullisen pistepotin kartuttamiseen on vielä mahdollisuus.

"Tämä on tietyllä tavalla enemmän kestävyys- kuin vauhtikisa. Ei voi missään nimessä koko kisaa ajaa täysillä ja maltti on varmasti valttia. Se kuski, kenellä on vähiten rengasrikkoja ja kuka saa pidettyä autonsa ehjänä, on varmasti korkealla lopputuloksissa", sanoo Lauri Joona.

Kartturina on Ville Mannisenmäki. "Testit sujui hyvin ja saatiin kokeiltua erilaisia säätöjä auton kanssa. Yhteistyö toimi ja meillä oli hauskaa", Lauri Joona toteaa luottavaisena.

Erikoiskoekilometrejä kertyy yhteensä hieman päälle 305.

· ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: