Maanantai 13.1.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Taikayöntiellä palavat loppiaistulet, yhdistys haastaa asukkaat mukaan

Uutiset

Tavoitteena matalan kynnyksen yhteisöllinen tempaus.

Taikayöntie, loppiaistulet

Kynttilälyhtykulkue Taikayöntiellä. Kuva: Kata Sivunen

Huittisista Punkalaitumen kautta Urjalaan vievän Taikayöntien varrella palavat loppiaistulet maanantaina 6. tammikuuta kello 16-20. Tavoitteena on matalan kynnyksen yhteisöllinen tempaus.

Tie valaistaan esimerkiksi ulkotulilla ja lyhdyillä. Osallistujia muistutetaan varovaisuudesta.

Taikayöntie ry haastaa mukaan asukkaat, yhdistykset, yritykset ja muut toimijat.

· ·

1 kommenttia

  1. heikki pertilä

    30.12.2024 klo 13:04

    Kuinka paljon tähän ns "Taikayön tiehen" on uhrattu valtion, kuntien ja yrittäjien rajoja ja mikä on lopputulos: kilpiä tienvarsilla, hehkutusta ajoittain lehdissä ja suojatyötä joillekin. Ovatko tienvarren yritykset, asujat tai kunnat edes hyötyneet tästä. Kannattaako tätä jatkaa; kuka "Taikayön tien" vuoksi enää siellä ajaa, kun ei siellä ole muuta kuin tyhjenevää maaseutua lähes ilman palveluita.

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: