cloudy +11°C   Sunnuntai 17.5.2026 Sää | Toimitus | Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Mainos: Pieni Tehdas

Olli Kunnari ja Sakari Mäkinen juhlivat mestaruutta: "Hedelmät tässä"

Uutiset

Akaa-Volley otti ensimmäisen SM-kullan.

Tämä teksti on yli vuoden vanha. Huomaathan, että sen tiedot eivät välttämättä ole enää ajantasaiset.

Akaa-Volley, mestaruus, 2025

Akaa-Volley juhliia Suomen mestaruutta. Olli Kunnari ylärivissä kolmas vasemmalta ja Sakari Mäkinen alarivissä kolmas vasemmalta. Kuva: Suomen Lentopallo

Sastamalalaisen Olli Kunnarin päävalmentama Akaa-Volley on lentopallon Suomen mestari. Joukkue kaatoi viidennessä finaalissa kotisalissaan Hurrikaani-Loimaan 3-1 (19-25, 25-17, 25-16, 25-21.

Mestaruus on seuran historiassa ensimmäinen. Aiemmin joukkue on saavuttanut kolmen edellisen kauden aikana kaksi hopeaa ja yhden pronssin.

"Hyvältä maistuu. Kova työ tehty – hedelmät tässä", kommentoi päävalmentaja Olli Kunnari. "Kiitos Akaa-Volleyn koko organisaatiolle", hän sanoo.

Kiikkalaislähtöiselle yleispelaaja Sakari Mäkiselle mestaruus on viides.

Finaalisarjan Akaa-Volley vei voitoin 4-1.

Liittyy aiheisiin: · ·

Anna juttuvinkki

Juttuvinkki

Lähettämällä materiaalia vakuutat, että sinulla on tarvittavat tekijän- ja muut oikeudet aineistoon. Kokemäenjokilaakson Uutiset voi hyödyntää ja käsitellä aineistoa parhaaksi katsomallaan tavalla.

Tilaa uutiset sähköpostiisi

Uutiskirje on ilmainen.

Rekisteriseloste

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta