Tiistai 29.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Säkylässä alokkaat voivat luopua kasvomaskien käytöstä

Uutiset

Varuskunnissa on noudatettu varotoimenpiteitä hengitystieinfektoiden leviämisen ehkäisemiseksi.

Puolustusvoimat, maastokuosi

Puolustusvoimat. Yksityiskohta kuvasta. Kuva: Emma Virkkunen / puolustusministeriö

Porin prikaatissa Säkylässä ja Kankaanpäässä on noudatettu muiden varuskuntien tavoin varotoimenpiteitä hengitystieinfektoiden leviämisen ehkäisemiseksi. Näitä ovat esimerkiksi alokkaiden osastointi ja kasvomaskien käyttäminen.

Puolustusvoimien mukaan hengitystieinfektiotilanne on tällä hetkellä varuskunnissa yleisesti rauhallinen. Tartuntojen määrä on kuitenkin kasvussa. Tilanteen kehittymistä on haastavaa ennakoida.

Kasvomaskien käytöstä on suositeltu luovuttavan. Alokkaiden osastointia voidaan jatkaa tarvittaessa.

Varuskunnissa esiintyi viime vuonna poikkeuksellisen paljon tavanomaista hankalampia hengitystieinfektioita.

· · ·

Jätä kommentti

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: