Tiistai 8.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Kunta avustaa Säkylän Talvi- ja jatkosotamuseota

Uutiset

Säätiö anoi tukea juoksevien kulujen osittaiseksi kattamiseksi.

Säkylä

Säkylä.

Säkylän Talvi- ja jatkosotamuseon säätiö lähestyi kunnanhallitusta raha-anomuksella. Vastaus oli myönteinen.

Kirjeessä säätiö kertoo, että museon toiminta rahoitetaan pelkästään pääsylipputulojen ja avustusten sekä vapaaehtoistyöpanoksen turvin. Toimitilojen vuokra on 6 000 euroa vuodessa. Pääsylipputulot eivät kata edes sitä. Päälle tulevat muun muassa vakuutusten, sähkön ja turvapalvelujen maksut.

Säätiö anoi kunnalta 6 000 euron avustusta juoksevien kulujen osittaiseksi kattamiseksi tänä ja ensi vuonna.

Museon toiminta koostuu pysyvästä ja vaihtuvista näyttelyistä, opastetuista vierailuista, kuva- ja filmiarkistosta, yleisöluennoista sekä maanpuolustushenkisistä tapahtumista. Kävijöitä on vuosittain noin 1 500.

Kunnanhallitus päätti myöntää 3 000 euron avustuksen heti. Toinen 3 000 euroa maksetaan ensi vuoden tammikuussa.

· · ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: