Keskiviikko 9.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Kuivuus helpotti Pirkanmaalla

Uutiset

Viime viikkojen runsaat sateet käänsivät Pirkanmaalla sekä järvien että pohjavesien vedenkorkeuden nousuun.

Viime viikkojen runsaat sateet käänsivät Pirkanmaalla sekä järvien että pohjavesien vedenkorkeudet nousuun. Järvien ja pohjavesien pinnat ovat parhaimmillaan nousseet 20-30 senttiä.

Monin paikoin maaperän vesivarastot ovat jo ajankohdan tavanomaisella tasolla. Pohjavesivarastojen täyttyminen tapahtuu kuitenkin viiveellä, sillä kaikki maahan imeytynyt sadevesi ei ole vielä päätynyt niihin. Varsinkin moreenimaiden pienemmissä pohjavesimuodostumissa pohjavedet ovat vielä jopa 70 senttiä tavanomaista alempana.

·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: