Hihnoille päässyt öljy savutti Kemiralla
Pelastuslaitos sai maanantaina alkuillasta hälytyksen Sastamalan Pehulaan Kemira Chemicalsin tehtaille. Tulipaloa paikalla ei kuitenkaan ollut, vaan runsaan savunmuodostuksen taustalla oli laiterikko ja öljyn päätyminen vetykompressorin hihnoille.
Pelastuslaitos sai maanantaina kello 17.25 hälytyksen Sastamalan Pehulaan Kemira Chemicalsin tehtaille. Tulipaloa paikalla ei kuitenkaan ollut, vaan hälytyksen aiheutti kiilahihnojen kärähtäminen.
"Kyseessä oli laiterikko", kertoo päivystävä palomestari Petteri Elijoki. Vetykompressorin hihnoille oli päässyt öljyä ja se johti runsaaseen savunmuodostukseen. Tästä syystä paikalle hälytettiin alkujaan runsaasti pelastuslaitoksen yksiköitä ja tapahtumalajina oli suuri rakennuspalo.
Henkilövahinkoja tilanteessa ei aiheutunut.