Torstai 21.8.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

"Porilaisiksi" haki kolmanneksi eniten naisia

Uutiset

Säkylään Porin prikaatiin haki kolmanneksi eniten naisia vapaaehtoiseen asepalvelukseen. Pirkanmaalla lähetettiin vuosina 1994-1995 syntyneille naisille kirje vapaaehtoisesta asepalveluksesta.

Säkylään Porin prikaatiin haki kolmanneksi eniten naisia vapaaehtoiseen asepalvelukseen. Palvelukseen haki Porin prikaatiin tänä vuonna 97 naista, kun viime vuonna hakijoita oli 66.

Naisia haki kaikkiaan asepalvelukseen ennätysmäärä eli 818. Se on enemmän kuin koskaan sitten vuoden 1995, josta lähtien naiset ovat voineet hakea asepalvelukseen.

Pirkanmaalta hakijoita oli nyt toiseksi eniten eli 99, kun viime vuonna pirkanmaalaishakijoita oli 75. Pirkanmaalla toteutettiin helmikuussa pilotti, jossa vuosina 1994–1995 syntyneille naisille lähetettiin naisten vapaaehtoista asepalvelusta esittelevä kirje.

· ·

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: