"Mukaan voi tulla vaikka juttelemaan musiikista" – Levymessut ekan kerran Sastamalassa
Vammalan Seukulla järjestetään ensimmäiset levymessut lauantaina. Tarjolla on sekä vinyyli- että CD-levyjä.

Vinyylilevyjä. Kuvituskuva. Kuva: Pixabay
Sastamalassa Vammalan Seukulla järjestetään ensimmäiset levymessut lauantaina 5. tammikuuta. Tarjolla on sekä vinyyli- että CD-levyjä.
"Pähkinänkuoressa levymessuilla ostetaan ja myydään äänilevyjä", kertoo Marko Tuominen. "Ostopakkoa ei ole, vaan mukaan voi tulla vaikka juttelemaan musiikista", hän jatkaa.
Joka viikko ilmestyy laajat valikoimat sekä uutta musiikkia että vanhoja klassikkoja uusintapainoksina. Levykaupat ovat kuitenkin vähentyneet. "Koska levykauppoja ei ole enää edes joka kaupungissa, jalkautuu osa liikkeistä kansan pariin seurataloilla", Tuominen kertoo tapahtuman taustoista.
Eri paikkakunnilla pidettävät levymessut vetävät kaiken ikäisiä musiikinystäviä. "Ukkoutumisesta syytettyihin tapahtumiin virtaa myös nuorempaa väkeä joka kerta enemmän", Marko Tuominen iloitsee.
Tapahtuma saa Sastamalassa jatkoa ensi kesänä Vanhan kirjallisuuden päivien aikaan.
Levymessut Vammalan Seukulla la 5.1. klo 11-15. Ei pääsymaksua.