Lauantai 17.5.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Eurooppalaiset älykyläkehittäjät koolla Sastamalassa

Uutiset

Osallistujia on kahdestatoista maasta.

Sammalanjoen kylänraitti

Sammaljoen kylänraittia ilmasta. Kuva: Jani Hanhijärvi

Sastamalassa Ellivuoressa kokoontuu eurooppalaisten älykkäiden kylien verkoston Smart Village Networkin kyläkehittäjiä. Osallistujia on kahdestatoista maasta.

Kokoontumisen tarkoituksena on keskustella uuden verkoston tavoitteista ja toimenpiteistä sekä rakentaa älykästä yhteistyötä ja vaihtaa hyviä käytäntöjä osallistujien kesken. Älykkäiden kylien kehittämisaloitteen takana on irlantilainen maatalouskomissaari Phil Hogan. Hänen mukaansa keskiössä ovat ihmiset sekä heidän oppimis- ja uudistumiskykynsä.

Kyläkehittäjät vierailevat Sastamalassa Lantulan kylätalolla ja Hämeenkyrössä Haukijärvellä taiteilijaresidenssissä.

Osallistujat tulevat Suomen lisäksi Belgiasta, Espanjasta, Irlannista, Kreikasta, Latviasta, Romaniasta, Ruotsista, Skotlannista, Tanskasta, Unkarista ja Virosta.

· ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: