Torstai 10.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Satakunnassa merkittävä riski kiihtymisvaiheeseen luisumisesta, Kokemäellä neljä uutta tartuntaa

Uutiset

Koronatilanne on heikentynyt.

Korona

Korona. Kuva: HUS

Koronatilanne on heikentynyt Satakunnassa. Alueellinen tartuntatautien torjunnan työryhmä kokoontui aikaistetusti.

Maakunta on vielä epidemian perustasolla. Kiihtymisvaiheeseen siirtyminen on kuitenkin lähellä.

Tapausten määrä on kasvanut selvästi. Koko maakunnassa sairastumisia todettiin toissa viikolla neljä. Viime viikolla niitä oli jo 36. Karanteeniin asetettuja on erityisen suuri määrä.

Kokemäellä on tullut kahdella edeltävällä viikolla ilmi neljä uutta tapausta. Sairaanhoitopiiri kuitenkin huomauttaa, että ne liittyvät rajattuihin tartuntaketjuihin.

Alustavan arvion mukaan merkittävä osa tuoreimmista tapauksista on herkästi tarttuvaa deltavarianttia. Lopullisia tietoja odotetaan.

·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: