Tiistai 8.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Sastamalasta ja Punkalaitumelta kaivataan tietoja lähteistä

Uutiset

Osa on hävinnyt.

Lähde, allikkolähde

Pohjaveden purkauma muodostaa allikkolähteen. Kuva: Emmi Lehkonen

Tiedot lähteiden tilasta ovat Pirkanmaalla osittain puutteellisia. ELY-keskus pyytääkin kansalaisten apua. Havaintoja kaivataan myös Sastamalasta ja Punkalaitumelta.

Lähteellä tarkoitetaan kohdetta, jossa pohjavesi purkautuu maaperästä maan pinnalle tai vesistöön. Tyypillisesti ne erottuvat ympäristöstään rehevämmän kasvillisuuden ansiosta.

Maanmittauslaitoksen maastotietokantaan merkityistä lähteistä osan tiedetään hävinneen maankäytön muutosten seurauksena. Vielä ei kattavasti tiedetä mitkä lähteet ovat säilyneet ja mitkä ovat mahdollisesti tuhoutuneet.

Luonnossa liikkuvia pyydetään merkitsemään lähteistä tietoja karttapalveluun.

· ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: