Tiistai 8.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Lauri Inna kolmen kärjessä Porin kaupunginjohtajaksi

Uutiset

Valtuusto tekee valinnan 14. marraskuuta.

Lauri Inna

Lauri Inna.

Vammalasta syntyisin oleva valtiotieteiden maisteri Lauri Inna on loppusuoralla Porin kaupunginjohtajan valintaprosessissa. Hän on yksi kolmesta kärkiehdokkaasta.

Lauri Innan lisäksi kaupunginjohtajaehdokkaiden paneelikeskusteluun on kutsuttu oikeustieteen maisteri Lauri Kilkku Porista ja valtiotieteiden maisteri Krista Kiuru Porista. Kilkku on Porin apulaiskaupunginjohtaja ja Kiuru vanhempainvapaalla perhe- ja peruspalveluministerin tehtävästä. Kolmikko valikoitui haastattelujen ja johtamisarviointien perusteella. Rekrytointikonsultti esitteli tulokset rekrytointitoimikunnalle ja kaupunginhallituksen kokoonpanolle.

Keskon Lounais-Suomen aluejohtajana työskentelevä Lauri Inna asuu Turussa. Hän on aiemmin toiminut muun muassa kaupunginjohtajana Salossa sekä kunnanjohtajana Hattulassa ja Punkalaitumella.

Porin valtuusto valitsee uuden kaupunginjohtajan 14. marraskuuta.

Oikaistu 7.11.2022 Lauri Innan oppiarvo valtiotieteiden maisteriksi.

· ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: