Maanantai 13.1.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Osa-aikatyö kiinnostaa eläkeläisiä Pirkanmaalla ja Satakunnassa

Uutiset

Joka neljäs on saanut työtarjouksen.

Tietokone, ikäihminen, vanhus

Työskentelyä tietokoneella. Kuva: Pixabay

Pirkanmaalla ja Satakunnassa joka neljäs eläkeläinen on saanut työtarjouksen. Valtakunnallisesti osuus on joka kolmas.

Kiinnostus eläkkeellä työskentelemiseen on kasvanut. Satakunnassa osa-aikatyön tekemisestä on kiinnostunut 47 ja Pirkanmaalla 42 prosenttia. Kokoaikainen työ ei herätä suurta kiinnostusta.

"Meidän on hyvä pitää mielessä, että eläkeläisten joukossa on paljon osaavia, koulutettuja ammattilaisia, joista monelle työpaikalle on saatavissa mukiin meneviä rekrytointeja. Eläkeläisille kannattaa nyt tehdä kiinnostavia työtarjouksia", sanoo Kevan johtajava asiantuntija Ismo Kainulainen.

Tutkimuksessa vastaajia oli neljä tuhatta eri puolilta maata.

· ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: