Seutukaupunkien johtajat arvostelevat hankintalakiin kaavailtuja muutoksia – Malmberg: "Kuntaomisteinen osakeyhtiö on joustava ja tarkoituksenmukainen malli monenlaisten kuntapalvelujen järjestämiseksi"
Kuntapalvelujen järjestämisen pelätään vaikeutuvan.

Sastamalan kaupungintalo.
Hallitus on uudistamassa hankintalakia. Seutukaupunkien kaupunginjohtajat pelkäävät, että kuntapalvelujen järjestäminen vaikeutuu.
Mukana työryhmämietinnössä on ehdotus, joka säätäisi kuntien yhdessä omistamien yhtiöiden käyttöä tarkasti niin, että yksikään kunta ei saisi enää omistaa sidosyksikköasemassa olevasta yhtiöstä alle kymmenen prosentin osuutta. Kaupunginjohtajat näkevät, että tämä rajoittaisi turhaan kuntien itsehallinnon takaamaa mahdollisuutta päättää palvelujensa järjestämistavoista.
"Kuntaomisteinen osakeyhtiö on joustava ja tarkoituksenmukainen malli monenlaisten kuntapalvelujen järjestämiseksi", sanoo Sastamalan kaupunginjohtaja Jarkko Malmberg. Hän toimii seutukaupunkien verkoston puheenjohtajana. "Osakeyhtiömalli on joustava tapa järjestää palveluja erityisesti yhteistyössä ja tehdä hankintoja markkinoilta", Malberg jatkaa.
Muutokselle kaavailtuja siirtymäaikoja seutukaupunkien johtajat pitävät täysin riittämättöminä.