Keskiviikko 9.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Kuu kiurusta kesään – Ensimmäinen nähty Sastamalassa

Uutiset

Maaliskuun alun kosteat ja lämpimät kelit ovat tuoneet muuttolintuja maisemiin.

Kiuru

Kiuru. Kuva: Pixabay

Maaliskuun alun kosteat ja lämpimät kelit ovat tuoneet muuttolintuja maisemiin.

Sastamalassa Villilässä havaittiin keskiviikkona yhdeksän töyhtöhyypän kiertelevä parvi ja kevään ensimmäinen yksittäinen kiuru Pirkanmaalla. Sepelkyyhkyjä on myös ollut liikkeellä. Nokialla Kauniaisissa on puolestaan nähty kolme uuttukyyhkyä.

Hiirihaukkoja ja maakotkia muuttaa ennakoiden kevään läpimurtoa. Muuttavia maakotkia on havaittu kuukauden sisällä vähintään neljätoista. Laulujoutsenten, telkkien ja isokoskeloiden määrät lisääntyvät sulissa. Harmaalokkeja alkaa näkyä ja kuulua taivaalla ja sulapaikoissa. Niiden joukosta voi löytää isokokoisen ja mustasiipisen merilokin.

Takatalvi saattaa ajaa töyhtöhyypät ja kiurut etelämmäksi, mutta ne palaavat nopeasti takaisin olosuhteiden parannuttua.

· ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: