Keskiviikko 9.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Sastamalalaiset pakkautuvat keskustaan ja Mouhijärvelle

Uutiset

Arvioiden mukaan lähes 60 prosenttia sastamalalaisista asuisi vuonna 2040 näillä kahdella alueella.

Sastamala, Vammala

Sastamalan keskustaa Vammalaa.

Väestö keskittyy Sastamalan sisällä kahdelle alueelle. Nämä ovat kaupungin keskusta ja Mouhijärvi. Jälkimmäinen kasvaa Tampereen siivellä.

Arvioiden mukaan miltei 60 prosenttia sastamalalaisista asuisi vuonna 2040 joko keskustassa tai Mouhijärvellä. Mouhijärven muuta Sastamalaa vahvempi väestönkehitys selittyy alueen sijaintiedulla ja aikaedulla suhteessa kasvavaan ja laajenevaan Tampereeseen.

Kaupunginjohtaja Jarkko Malmberg näkee, että Tampereen seudun kasvu on fakta. "Emme voi kuitenkaan jäädä Tampereen kasvun suhteen odottavalle kannalle, vaan meidän tulee omilla elinvoimapoliittisilla ratkaisuillamme pyrkiä aktiivisesti mukaan kasvuimuun", hän sanoo.

Sastamalan väestöennusteen on laatinut aluekehittämisen konsulttitoimisto MDI.

· ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: