Tiistai 8.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Äetsän koulun säilymisen puolesta 1 500 nimeä – "Vältytään kohtuuttomilta kuljetuksilta"

Uutiset

"Säilyttämällä kolmen yläkoulun malli vältytään lasten kohtuuttomilta koulukuljetuksilta ja niiden tuomilta kustannuksilta", todetaan vetoomuksessa.

Äetsän koulu

Äetsän koulu toimii suurelta osin tilapäisissä rakennuksissa.

Sastamalassa on kerätty vetoomusta Äetsän koulun säilymisen puolesta. Nimiä kertyi 1 499.

"Säilyttämällä kolmen yläkoulun malli vältytään lasten kohtuuttomilta koulukuljetuksilta ja niiden tuomilta kustannuksilta", todetaan Kiikan Nuorisoseuran liikkeelle laittamassa adressissa. "Emme hyväksy läntisen alueen oppilaiden siirtämistä Sylvään kouluun, jossa paljastuu toistuvasti uusia korjaustarpeita ja jo nyt suuret korjauskulut vain kasvavat siellä entisestään."

Vetoomuksessa muistutetaan, että Äetsän koulu sijaitsee kaupungin positiivisen väestönkehityksen alueella. "Yleinen mieliala maaseudulle muuttoa kohtaan on muuttunut aiempaa positiivisemmaksi. Etätyö tulee lisääntymään tulevaisuudessa, jolloin lähikoulujen merkitys muuttomagneettina on suuri."

Allekirjoittajat vetoavat sivistyslautakuntaan, kaupunginhallitukseen ja valtuustoon.

·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: