Sammakot heräilevät soitimelle Sastamalassa
Kevään kulku on huhtikuun kolean alun myötä hidastunut lähemmäs tavanomaista vuotta. Sammakot ovat nyt alkaneet heräillä soitimelle vain hieman normaalista aikataulusta edellä muun muassa Sastamalassa.
Luonto-Liiton kevätseuranta osoittaa, että kevään kulku on huhtikuun kolean alun myötä hidastunut lähemmäs tavanomaista vuotta.
Sammakot ovat nyt alkaneet heräillä soitimelle vain hieman normaalista aikataulusta edellä. Kevätseurannan mukaan kurnutusta on kuultu muun muassa Sastamalassa.
"Vesistöjen lähellä kannattaa nyt pitää korvat auki, sillä kaikki seurattavat sammakot ovat pian äänessä. Viitasammakon kutu alkaa pari viikkoa sammakkoa myöhemmin ja lajin voi määrittää varmasti soidinääntelyn perusteella. Viitasammakko kun ei kurnuta, vaan pulputtaa", vinkkaa Kevätseuranta-vastaava Varpu Pärssinen.
Sinivuokko kukkii Vaasan korkeuksilla, valkovuokkoja on toistaiseksi havaittu runsaana vain rannikoilla. Nokkos- ja sitruunaperhosista havaintoja kertyi huhtikuun alkupuoliskolla yhtä paljon kuin maaliskuun alussa. Lämpimän jakson jälkeen viilentynyt sää on saattanut aiheuttaa hyönteisille ongelmia.