VaLePan ja Tiikereiden mestaruusjahti alkaa
VIDEO – Maanantai-iltana käynnistyy Vammalan Lentopallon ja Kokkolan Tiikereiden armoton vääntö miesten Mestaruusliigan kirkkaimmista mitaleista.
VaLePan Olli Kunnarin mietteitä finaalisarjan kynnyksellä. Video: Suomen Lentopalloliitto.
Maanantai-iltana käynnistyy Vammalan Lentopallon ja Kokkolan Tiikereiden armoton vääntö miesten Mestaruusliigan kirkkaimmista mitaleista.
Vastakkain ovat kauden kovimmat joukkueet. Runkosarjassa VaLePa sijoittui ensimmäiseksi ja Tiikerit toiseksi. Kauden kolme kohtaamista menivät VaLePalle otteluvoitoin 2-1. Viime keväänä pudotuspeleissä puolestaan Tiikerit kukisti VaLePan 4-0.
Kummallakaan joukkueella ei ole loppuotteluissa puhdasta kotietua. VaLePan kotihallina toimii Vexve Areenan sijaan Tampere Areena. Tiikereiden kotipesä on Kokkolan jäähallissa, kun normaalisti joukkue pelaa Hollihaan liikuntahallissa.
Mestaruusliigan pronssitaisto ratkesi viikonloppuna. Hurrikaani-Loimaa kukisti Pielaveden Sammon otteluvoitoin 2-0. Ensimmäinen pronssiottelu päättyi Hurrikaanille torstaina Loimaalla 3-1 ja toinen lauantaina Pielavedellä 2-3.
Finaaliottelut
Ma 14.4. klo 18.30 Tampere Areena
To 17.4. klo 18.30 Kokkolan jäähalli
Pe 18.4. klo 17.00 Kokkolan jäähalli
Ti 22.4. klo 18.30 Tampere Areena
Tarvittaessa
Ke 23.4. klo 18.30 Tampere Areena
Pe 25.4. klo 18.30 Kokkolan jäähalli
Su 27.4. klo 17.00 Tampere Areena